Orientering fra klubben.
Kære Kollegaer,
Så skete der endelig noget, vi er blevet indkaldt til forhandlingsmøde tirsdag d. 6 Maj. Vi er spændte på at se om der i år er en reel forhandlingsvilje fra firmaet eller ej.
Ledelsen er desværre aldrig vendt tilbage med svar vedr. Seminar for Bestyrelsen og Talsmændene forud for forhandlingerne.
Der har været flere spørgsmål vedr. OT:
I følge overenskomsten gælder der følgende regler.
• Man kan max pålægges 1 times OT på dagen, og det kan kun ske i tilfælde af at man har spurgt alle andre som er på job på samme tid. Man har som medarbejder ret til at sig nej, hvis man har andre vigtige og uopsættelige aftaler.
• Hvis firmaet ønsker at pålægge den enkelte medarbejder OT udover 1 time, skal det ske senest dagen før inden arbejdstids ophør.
• Hvis i oplever problemer eller har spørgsmål så kontakt klubben.
Ved sidste opgørelse var vi 592 medlemmer i klubben, der er kun 39 som har valgt at stå udenfor fællesskabet.
Hvis i oplever at blive indkaldt til møde som kan have ansættelsesmæssige konsekvenser har I ret til en bisidder fra klubben. Brug denne ret og skriv ikke under på noget før I har talt med en fra klubben.
Kontortiden for klubben bliver ændret gældende fra 1 Maj, nye åbningstider 10.30 til 12.00.
Langt det meste af vores tid på kontoret bliver brugt på faglige sager og personalesager hvor vi bistår medlemmerne. Der bliver holdt ugentlige driftsmøder med ledelsen, vi oplever dog ofte at de bliver aflyst.
Vi vil med de nye åbningstider forsøge at være mere tilstede på tavlemøderne.
Hvis du møder en lukket dør i klubben, så ring, vores telefoner er som regel åbne.
Salg af Julevin, vi har stadig vin tilbage, kom og gør et godt køb. Hvidvin 80 kr og Rødvin 70 Kr.
Pas godt på jer selv og hinanden derude, god 1 maj
Bestyrelsen